• Wizyta Pana leśniczego

          • Dzisiaj w naszej szkole gościł pan leśniczy Stefan Dryka, który opowiedział nam, w jaki sposób powinniśmy pomagać zwierzętom w tak trudnym okresie, jakim jest zima.

            Dzieci z ciekawością słuchały, co można włożyć do karmnika i czym dokarmiać leśną zwierzynę.

            Ciekawostką było dla nas to, że specjalne paśniki dla dzików to buchtowiska.

            Dzieci przygotowały także pokarmy dla ptaszków.

            Uczniowie zadawali pytania, a pan leśniczy wyczerpująco na nie odpowiadał.

            Dziękujemy za miłe spotkanie i kolorowanki dla wszystkich.

             

             

             

             

             

            +12

             

             

            Wszystkie reakcje:

            27Beata Majchrzyk, Marta M-Borcuch i 25 innych użytkowników

          • Gminny Konkurs Historyczny

          • W ramach obchodów 160. rocznicy wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym, w naszej szkole został zorganizowany Gminny Konkurs Historyczny pod hasłem ,,Powstanie styczniowe 1863-1864. Pamiętamy''. Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Brody przystąpili do testu sprawdzającego wiedzę dotyczącą wspomnianego zrywu narodowo - wyzwoleńczego. Jak powiedziała p. Krystyna Szymańska-Batóg - nauczycielka historii oraz ogranizatorka konkursu - rywalizacja była bardzo wyrównana. Wśród uczestników na podium znaleźli się następujący uczniowie:

            I miejsce - Adam Bębas z PSP im. K. Makuszyńskiego w Adamowie (opiekun: pani Iwona Kozdęba),

            II miejsce - Damian Iwan z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rudzie (opiekun: pani Anna Frynas),

            III miejsce - Jan Chmiel z PSP w Lipiu (opiekun: pani Krystyna Szymańska-Batóg).

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz nauczycielom, którzy przygotowali ich do konkursu.

            Pozostali uczestnicy ze szkół z Krynek, Dziurowa, Lubieni, Adamowa i Brodów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Dyrektor PSP w Lipiu - pani Beata Majchrzyk serdecznie podziękowała wszystkim za udział w konkursie. Pogratulowała wiedzy, jaką wykazała się młodzież, zaś do nauczycieli historii skierowała słowa podziękowania za ogromną pracę i zaangażowanie włożone w przygotowanie do uczestnictwa w gminnym konkursie. Wszystkim należą się wielkie brawa.

            Spotkanie było również okazją do wysłuchania wykładu pana Grzegorza Bernaciaka - kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody, który po raz kolejny udowodnił, że historia jest jego ogromną pasją. Opowiedział nam o walkach stoczonych w naszym regionie oraz o kobietach uczestniczących w powstaniu styczniowym. Dzięki takim prelekcjom młodzież poznaje wartości patriotyczne, a także staje się bardziej świadoma i wyczulona na poszukiwanie śladów przeszłości w najbliższej okolicy, zgłębiając jednocześnie wiedzę na temat historii swojej Małej Ojczyzny. Serdecznie dziękujemy za Pana obecność.

            Kolejnym ważnym gościem była pani Krystyna Jóźwik, wieloletnia dyrektorka i nauczycielka naszej szkoły, która aktualnie pisze książkę na temat Lipia.

            Co ważne, ten dzień był również okazją to tego, by szersze grono mogło obejrzeć wystawę tematyczną zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć więcej niż znaleźliby w tradycyjnych podręcznikach do historii.

            Na zakończenie Dyrektor PSP w Lipiu - pani Beata Majchrzyk przypomniała wszystkim o dalszych obchodach rocznicowych związanych z wydarzeniami z lat 1863 - 1864 i zaprosiła do uczestnictwa w XX Złazie Turystycznym Szlakami Powstańców Styczniowych, który odbędzie się 2 lutego br. w Lipiu - Podłaziskach. Jak corocznie, organizatorem tego wydarzenia będzie Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo - Leśne "Kotyzka". Serdecznie zapraszamy.

          • Zabawy przedszkolaków

          • Przedszkolaki dzisiejszy dyżur spędzili bardzo intensywnie: zabawa w lekarza, gra pamiętaczek z wirusami w roli głównej, zabawą na świeżym powietrzu, na koniec dyżur zakończył się seansem filmowym Anna Wacińska.

          • Grupa naukowa "Zelektryzowani"

          • Naszą szkołę odwiedziła grupa naukowa "Zelektryzowani". Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach z zakresu fizyki i chemii. Prowadzący spotkanie w bardzo ciekawy sposób prezentował doświadczenia fizyczno - chemiczne. Napięcie powierzchniowe, zabawy z helem i doświadczenia z ciekłym azotem. Dzieci na własnych strunach głosowych przetestowały działanie helu, który zmienił ich głos podczas próby mówienia. Wszyscy mogli zaobserwować wystrzałowy eksperyment z kolorowymi piłeczkami. Interesującym eksperymentem była także „paląca się dłoń”. Atrakcją były również „czarodziejskie okulary”, które ukazywały świat „do góry nogami”.

          • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Na tę okoliczność nasi uczniowie pod kierunkiem p.Roksany Nowak przygotowali montaż słowno-muzyczny. Dzięki temu społeczność szkolna dowiedziała się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji, i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.

          • Akcja #KroplaDlaJarka.

          • Uczniowie PSP w Lipiu włączyli się w rozpropagowanie społecznej akcji #KroplaDlaJarka. Rekwizyty, czyli symboliczne krople krwi, wykonane zostały w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

            Kropla dla Jarka!

            Ruszyła ważna akcja społeczna dla Jarka Czajki z Brodów. Ma on 28 lat i leczy się na ostrą białaczkę.

            - Zachęcam wszystkich do rejestracji w bazie danych dawców szpiku – powiedziała Marzena Bernat, Wójt Gminy Brody na spotkaniu pracowników urzędu i jednostek. Rejestrację można wykonać na stronie https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz. Zajmuje to tylko chwilę a dla chorych znaczy bardzo dużo. Gmina Brody planuje zorganizować wydarzenie promujące tę ideę.

             

            Prosimy też o oddanie krwi dla Jarka Czajki. Można to zrobić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach ul. Jagiellońska 66. Potrzebna jest każda grupa krwi. Ponadto 10 maja, w Urzędzie Gminy Brody odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku i Krwi. W godzinach 10.00 - 13.00 można będzie oddać krew a także wpisać się do rejestru dawców szpiku kostnego i krwi pępowinowej. Inne miejsca, w których można oddać krew w poszczególnych dniach: https://www.rckik-kielce.com.pl/dla.../akcje-wyjazdowe-2022 Prosimy podać dane: Jarek Czajka, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

             

            Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji #KroplaDlaJarka ma ona na celu popularyzowanie rejestracji na stronie www.dkms.pl oraz do oddawania krwi. Żeby wziąć w niej udział trzeba opublikować zdjęcie z elementem kropli krwi (np. narysowanym, wydrukowanym) , opublikować je z tagiem #kropladlaJarka i nominować do udziału minimum 2 osoby lub grupy. Można skopiować niniejszy tekst.

            ----

            Do udziału w akcji zapraszamy #ZespółPlacówekOświatowychwStykowie oraz #ZespółSzkolnoPrzedszkolnywKrynkach. Prosimy o udostępnienie wpisów dotyczących akcji.

          • Konkurs plastyczny ,,Chrońmy naszą planetę".

          • .

            Z okazji Dnia Ziemi odbył się konkurs plastyczny ,,Chrońmy naszą planetę".

            I miejsce zajął Kacper Gawerecki, II miejsce ex aequo Aleksandra Kutera i Kamila Życińska, III miejsce Aleksander Kosmala. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Pożoga i Weronika Tokarska. Dyplomy za udział otrzymali: Dorota Kruk, Dominika Kisiel, Antek Soczewiński, Filip Kutera i Piotr Sokół. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Organizatorami konkursu były: pani Anna Wacińska i pani Krystyna Szymańska Batóg. Po konkursie przyszedł czas na sprzątnie terenu wokół szkoły i najbliżej okolicy.

             

             

             

          • Tłusty czwartek

          • Pączki, pączki, chrusty, chrusty niech nam żyje czwartek tłusty. W dniu dzisiejszym uczniowie kl 3 mieli zabawę ostatkowe. Nie zabrakło uwielbianej przez dzieci pizzy oraz faworków. Były także tańce, konkursy oraz zabawy integracyjne. Humory wszystkim dopisywały.

          • Karnawał 2023

          • Karnawał to niezwykle miła tradycja, bardzo lubiana przez każdego - małego i dużego człowieka. Jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą. Nasze przedszkolaki czekały na bal karnawałowy przez wiele tygodni.

            Tegoroczna zabawa karnawałowa odbyła się 16 lutego w Tłusty czwartek. Jak na ten dzień przystało nie mogło zabraknąć pączków, faworków i innych łakoci. Dzieci bawiły się w swojej sali, pięknie przystrojonej w kolorowe balony, serpentyny, papierowe girlandy. Wystrój wprowadził maluchy w radosny nastrój, zachęcając ich do wspólnej zabawy. Tego dnia już od rana rozbrzmiewała wesoła muzyka. Dzieci świetnie bawiły się przy rytmach samby i innych przebojach, chętnie uczestniczyły w przygotowanych konkursach, pląsach i zabawach muzyczno- ruchowych. Przedszkolaki przebrane były w piękne i różnorodne stroje. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym najmłodszym. Był to wspaniały czas spędzony w miłej, bajecznej i radosnej atmosferze.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów oraz smacznego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

          • Walentynki 2023

          • Dzień Zakochanych w naszej szkole miał kolor czerwony. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował szkolną pocztę walentykową Każdy mógł przygotować specjalną kartkę z tej okazji i zaadresować ją do osoby, którą bardzooo, bardzooo lubi Następnie członkowie SU rozdali je tym, do których powinny trafić... Było mnóstwo zabawy, radości oraz uśmiechu na twarzach. Nie zabrakło także słodkiego upominku dla wszystkich, a nasze przedszkolaki obdarowane zostały również balonami w kształcie serduszek. Życzymy wszystkim, aby walentynkowa atmosfera trwała w Was każdego dnia, nie tylko 14 lutego

          • Spotkanie feryjne przy ognisku

          • Radosne spotkanie przy ognisku i wspólna zabawa - czy jest lepszy pomysł na spędzenie wolnego przedpołudnia? Zdecydowanie nie! Zgodnie potwierdzi to na pewno cała społeczność naszej szkoły, która miała dziś okazję spróbować pysznej gorącej czekolady, zjeść pieczoną kiełbaskę i popląsać w rytm muzyki. To wszystko za sprawą Wójta Gminy Brody - Pani Marzeny Bernat, Pani Doroty Grudnickiej-Gliny - Dyrektor CUW oraz pracowników Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach, którzy po raz kolejny zorganizowali aktywne ferie dla uczniów szkół z naszej gminy. Były podarunki od organizatorów, serdeczne rozmowy i tańce. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i świetną zabawę!

          • #Laboratoriaprzyszłości-luty

          • W ramach #Laboratoriów przyszłości odbyły się kolejne zajęcia dotyczące tworzenia projektów 3D w programie Tinkercad. Uczniowie klas V - VI wykonali projekt zawieszki w kształcie serca. Wszyscy bardzo zaangażowali się w tworzenie modelu. Drukowany model to projekt Dominiki Kisiel z klasy V.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • W dniu 26 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego ich święto zostało uczczone w szczególny sposób. Wszystkich przybyłych powitała Pani Dyrektor Beata Majchrzyk, podziękowała za tak liczne przybycie z złożyła serdeczne życzenia. Przy słodkim poczęstunku Babcie i Dziadkowie słuchali wierszy oraz piosenek w wykonaniu swoich wnuków. Dzieci w ten sposób wyrażały miłość, wdzięczność oraz szacunek. Nie zabrakło również pokazu aktorskich umiejętności - uczniowie klasy III oraz ,,O" wystawili Czerwonego Kapturka.

            Uroczystość przygotowały panie: Katarzyna Mirska, Justyna Marczak oraz Adrianna Bębas.

             

          • Wycieczka naszych uczniów

          • Integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, nic nie wpływa na to lepiej, niż wspólne wyjście do kina. Uczniowie wraz z wychowawcą panią Anną Wacińską wybrali się dziś na film pt. ,,Kot w butach: Ostatnie życzenie". Po seansie była chwila relaksu w McDonald's.

          • Kodowanie na dywanie

          •  

            Koniec tygodnia w przedszkolu należał do kratownicy. Zabawa w programowanie robotów bardzo się dzieciom spodobała. Jedno dziecko stało się na czas zabawy robotem, a drugie programowało jego ruchy tak, aby robot wykonał zadanie. Ćwiczenia te mają na celu rozwijanie orientacji przestrzennej, orientacji w schemacie własnego ciała oraz ciała drugiej osoby, a także planowanie trasy.