• Wizyta Pana leśniczego

• Dzisiaj w naszej szkole gościł pan leśniczy Stefan Dryka, który opowiedział nam, w jaki sposób powinniśmy pomagać zwierzętom w tak trudnym okresie, jakim jest zima.

Dzieci z ciekawością słuchały, co można włożyć do karmnika i czym dokarmiać leśną zwierzynę.

Ciekawostką było dla nas to, że specjalne paśniki dla dzików to buchtowiska.

Dzieci przygotowały także pokarmy dla ptaszków.

Uczniowie zadawali pytania, a pan leśniczy wyczerpująco na nie odpowiadał.

Dziękujemy za miłe spotkanie i kolorowanki dla wszystkich.

Wszystkie reakcje:

27Beata Majchrzyk, Marta M-Borcuch i 25 innych użytkowników

• Gminny Konkurs Historyczny

• W ramach obchodów 160. rocznicy wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym, w naszej szkole został zorganizowany Gminny Konkurs Historyczny pod hasłem ,,Powstanie styczniowe 1863-1864. Pamiętamy''. Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Brody przystąpili do testu sprawdzającego wiedzę dotyczącą wspomnianego zrywu narodowo - wyzwoleńczego. Jak powiedziała p. Krystyna Szymańska-Batóg - nauczycielka historii oraz ogranizatorka konkursu - rywalizacja była bardzo wyrównana. Wśród uczestników na podium znaleźli się następujący uczniowie:

I miejsce - Adam Bębas z PSP im. K. Makuszyńskiego w Adamowie (opiekun: pani Iwona Kozdęba),

II miejsce - Damian Iwan z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rudzie (opiekun: pani Anna Frynas),

III miejsce - Jan Chmiel z PSP w Lipiu (opiekun: pani Krystyna Szymańska-Batóg).

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz nauczycielom, którzy przygotowali ich do konkursu.

Pozostali uczestnicy ze szkół z Krynek, Dziurowa, Lubieni, Adamowa i Brodów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Dyrektor PSP w Lipiu - pani Beata Majchrzyk serdecznie podziękowała wszystkim za udział w konkursie. Pogratulowała wiedzy, jaką wykazała się młodzież, zaś do nauczycieli historii skierowała słowa podziękowania za ogromną pracę i zaangażowanie włożone w przygotowanie do uczestnictwa w gminnym konkursie. Wszystkim należą się wielkie brawa.

Spotkanie było również okazją do wysłuchania wykładu pana Grzegorza Bernaciaka - kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody, który po raz kolejny udowodnił, że historia jest jego ogromną pasją. Opowiedział nam o walkach stoczonych w naszym regionie oraz o kobietach uczestniczących w powstaniu styczniowym. Dzięki takim prelekcjom młodzież poznaje wartości patriotyczne, a także staje się bardziej świadoma i wyczulona na poszukiwanie śladów przeszłości w najbliższej okolicy, zgłębiając jednocześnie wiedzę na temat historii swojej Małej Ojczyzny. Serdecznie dziękujemy za Pana obecność.

Kolejnym ważnym gościem była pani Krystyna Jóźwik, wieloletnia dyrektorka i nauczycielka naszej szkoły, która aktualnie pisze książkę na temat Lipia.

Co ważne, ten dzień był również okazją to tego, by szersze grono mogło obejrzeć wystawę tematyczną zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć więcej niż znaleźliby w tradycyjnych podręcznikach do historii.

Na zakończenie Dyrektor PSP w Lipiu - pani Beata Majchrzyk przypomniała wszystkim o dalszych obchodach rocznicowych związanych z wydarzeniami z lat 1863 - 1864 i zaprosiła do uczestnictwa w XX Złazie Turystycznym Szlakami Powstańców Styczniowych, który odbędzie się 2 lutego br. w Lipiu - Podłaziskach. Jak corocznie, organizatorem tego wydarzenia będzie Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo - Leśne "Kotyzka". Serdecznie zapraszamy.