• PAMIĘTAMY...

          •    Szkoła w Lipiu włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SZKOŁA PAMIĘTA, celem której jest uwrażliwianie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, którzy zapisali się w historii zarówno ogólnonarodowej, jak i lokalnej.

                  Uczniowie, wraz z nauczycielami, odwiedzili lokalne miejsca pamięci, porządkowali groby

            i zapalili znicze.

             

          • MUZYKOTERAPIA W NASZEJ SZKOLE!!!

          •     

                  Muzyka odgrywa w naszym życiu ważną rolę , ale nie każdy wie, że pełni ona funkcję terapeutyczną, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

                  Wczoraj w szkole odbył się wyjątkowy koncert...

              Muzycy – Szymon Pocheć i Marcin Walas zaprosili nas do  magicznego świata j muzyki, która uspokaja, wycisza i poprawia nastrój.  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali utworów.
            Kojący charakter muzyki pozwolił nam odnaleźć wewnętrzną harmonię i dodał pewności siebie czego efektem było wspólne muzykowanie z naszymi Gośćmi.
                Po takim koncercie, resztę dnia cała społeczność szkoły spędziła z uśmiechami na twarzach a niektórzy nawet nucili pod nosem usłyszane utwory 
            https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/1f642.png

          • NASZE UCZENNICE WYRÓŻNIONE PODCZAS KONGRESU EDUKACJI PRZYSZŁOŚCI

          • FINAŁ   KONKURSU   FILMOWEGO   DOBRY   ZAWÓD – LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ!   PODCZAS   KONGRESU   EDUKACJI   PRZYSZŁOŚCI – Targi Kielce 22 -23 października

             

               

            Uczennice naszej szkoły Diana Cieślik i Dorota Kruk pod kierunkiem Pani Katarzyny Zdziesińskiej zdobyły wyróżnienie w tym konkursie. Uczennice wraz z wychowawczynią nakręciły film pt:,, Mały człowiek – wielkie marzenia''.

             

                   W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

                   Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego i trwał od 1 września do 9 października. Organizatorami filmowych zmagań byli Świętokrzyski Kurator Oświaty i Wojewoda Świętokrzyski. Fundatorami nagród w konkursie są Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Bałtowski kompleks turystyczny i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział Świętokrzyski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Program Trzeci Telewizji Polskiej i Radio Em. Pośród celów konkursu znajdziemy, m.in. promocję i przybliżenie specyfiki  kształcenia oraz wykonywania pracy w wybranych zawodach, rozbudzanie kreatywności wśród młodzieży oraz doskonalenie praktycznych umiejętności posługiwania się nowoczesnymi instrumentami promocji.

                  Komisja poddała ocenie zgłoszone filmy biorąc pod uwagę: pomysłowość, kreatywność i oryginalność w ujęciu tematu, nowatorstwo, techniczne wykonanie filmu, zrozumiały i ciekawy sposób ujęcia tematu, czas trwania filmu i wrażenie artystyczne.

              Gratulujemy dziewczynkom i życzymy kolejnych sukcesów.

        • ZA TRUD  ZA UŚMIECH  ZA SERCE   DZIĘKUJEMY!!!
          • ZA TRUD ZA UŚMIECH ZA SERCE DZIĘKUJEMY!!!

          •          11 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły dali występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To bardzo ważne święto dla uczniów jak i wszystkich pracowników szkół.

                   Wychowankowie pani Madzi i pani Kasi zaprezentowali wiersze, piosenki , były również życzenia dla pedagogów.  Nie obyło się bez akcentu humorystycznego, kiedy to uczniowie wcieli się w nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

          • IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •            4 października uczniowie szkół w wielu krajach obchodzili IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipiu również już po raz kolejny wzięła udział w tym matematycznym święcie. Najpierw odbyły się przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia, natomiast potem miało miejsce sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Dzieci stały się egzaminatorami i sprawdzały „tabliczkowe” umiejętności wśród swoich kolegów. Uczniowie, którzy śpiewająco rozwiązywali kolejne zagadki o coraz to większym poziomie trudności, zostaną nagrodzeni certyfikatami „tabliczkowych ekspertów”. Taka nauka poprzez zabawę bardzo się wszystkim spodobała i w przyszłym roku znowu chętnie przyłączymy się do tej światowej akcji.

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizuje Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Głównym celem akcji jest propagowanie uczenia się matematyki za pomocą zabawy, która jest doskonałym sposobem na przypomnienie sobie i utrwalenie tabliczki mnożenia.

            Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek matematyki:  Katarzyny Pocheć                                                  i Ewy Drzały, od początku września rozpoczęli przygotowania do tego wydarzenia. Na szkolnym korytarzu, pojawiły się jesienne liście z przykładami mnożenia a w gablocie - łamigłówki matematyczne. Uczniowie przygotowywali także plakaty informacyjne ukazujące, w jakich sytuacjach życia codziennego potrzebna jest tabliczka mnożenia.

            4 października  sala matematyczna została podzielona na kilka stanowisk, każde z inną zabawą: domino matematyczne, budowanie wieży z kubków, kabum, ja mam kto ma?, gra „Matkulki” oraz kółko - krzyżyk.

            Punktem kulminacyjnym było wyłonienie mistrza klasowego tabliczki mnożenia. Każdy uczeń, miał odpowiedzieć poprawnie na 5 wylosowanych pytań oraz ustanowić klasowy rekord w grze matematycznej „Matkulki” .                        W klasie IV został nim Piotr Sokół a w klasie V – Filip Lis.

             

             

          • ''Niepokonani 1939-1945''

          • 27 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu wzięli udział w plenerowej grze miejskiej “Niepokonani 1939-1945” zorganizowanej w 80-tą rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

                    Gra składała się z wielu punktów programowych z zadaniami do wykonania dla uczestników oraz kilku miejsc pamięci na terenie miasta, które należało odwiedzić. Tematyka tej, niemal całodziennej, historycznej rozgrywki inspirowana była wydarzeniami z okresu II wojny światowej na terenie Starachowic i najbliższej okolicy.

                     Młodzieżowy patrol wraz z opiekunem, nauczycielem historii p. Krystyną Szymańską-Batóg,

            odwiedził miejsca upamiętniające naszych lokalnych bohaterów. Znicze zapalono m.in. pod tablicą poświęconą Zygmuntowi Prochowi i gen. Antoniemu Hedzie “Szaremu”.

                     W punktach programowych uczniowie SP Lipie brali udział w inscenizowanej akcji uwolnienia z więzienia rannego partyzanta Zygmunta Kiepasa “Krzyka”. Następnie, przebrani w niemieckie mundury, musieli wykazać się odwagą aby wykraść prowiant, paliwo oraz broń z magazynu wroga. Była też okazja by posłuchać interesującego wykładu o sposobach łączności w czasie wojny a także o rodzajach broni używanej przez polskich żołnierzy. Drużyna sprawdziła swoje umiejętności w posługiwaniu się karabinami podczas ćwiczeń na strzelnicy. Na jednym z ostatnich etapów gry młodzież ze szkoły w Lipiu, wykazując się odpowiednią taktyką, musiała zdobyć niezbędną amunicję.

                      Gra miejska “Niepokonani 1939-1945” była nie tylko rywalizacją między patrolami biorącymi w niej udział, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii.