Ogłoszenie
Zarządzenie Wójta Gminy Brody w sprawie rekrutacji
#Laboratoriaprzyszłości
Czego najczęściej brakuje w grach planszowych? Kostek do gry. Uczniowie postanowili zaradzić temu problemowo i na lekcji informatyki wydrukowali nam brakujące kostki. #LaboratoriaPrzyszłości
Ogłoszenie
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 26 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego ich święto zostało uczczone w szczególny sposób. Wszystkich przybyłych powitała Pani Dyrektor Beata Majchrzyk, podziękowała za tak liczne przybycie z złożyła serdeczne życzenia. Przy słodkim poczęstunku Babcie i Dziadkowie słuchali wierszy oraz piosenek w wykonaniu swoich wnuków. Dzieci w ten sposób wyrażały miłość, wdzięczność oraz szacunek. Nie zabrakło również pokazu aktorskich umiejętności - uczniowie klasy III oraz ,,O" wystawili Czerwonego Kapturka.
Uroczystość przygotowały panie: Katarzyna Mirska, Justyna Marczak oraz Adrianna Bębas.
Wycieczka naszych uczniów
Integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, nic nie wpływa na to lepiej, niż wspólne wyjście do kina. Uczniowie wraz z wychowawcą panią Anną Wacińską wybrali się dziś na film pt. ,,Kot w butach: Ostatnie życzenie". Po seansie była chwila relaksu w McDonald's.
Kodowanie na dywanie
Koniec tygodnia w przedszkolu należał do kratownicy. Zabawa w programowanie robotów bardzo się dzieciom spodobała. Jedno dziecko stało się na czas zabawy robotem, a drugie programowało jego ruchy tak, aby robot wykonał zadanie. Ćwiczenia te mają na celu rozwijanie orientacji przestrzennej, orientacji w schemacie własnego ciała oraz ciała drugiej osoby, a także planowanie trasy.
Śladami powstańców styczniowych
W ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w naszej szkole zorganizowany został Gminny Konkurs Historyczny pod hasłem ,,Śladami powstańców styczniowych. Echa zrywu narodowo-wyzwoleńczego z 1863 roku w kraju u regionie''.
Następnie w dniu dzisiejszym nasza społeczność szkolna, na czele z Panią Dyrektor Beatą Majchrzyk, wzięła udział w XIX Złazie Szlakami Powstańców Styczniowych zorganizowanym przez Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne „Kotyzka”. Spotkanie miało przybliżyć dzieciom i młodzieży historię XIX-wiecznego zrywu, a szczególnie wydarzenia z nim związane, które miały miejsce na terenie powiatu starachowickiego i iłżeckiego.
Po spotkaniu, na polanie Karola Kality "Rębajły", uczestnicy rajdu zapalili znicze na symbolicznej mogile powstańczej. Dzięki Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Historycznemu "GROT" uczniowie mieli szansę zobaczyć, jak wyglądała broń i umundurowanie walczących. Był także czas na śpiewy oraz gawędy przy ognisku. Wszyscy uczestnicy mieli także okazję spróbować pysznej grochówki.
Dziękujemy organizatorom za wspaniałą lekcję historii.
Projekt "We are eco friendly"
Podsumowaniem lekcji na temat ekologii na języku angielskim był projekt "We are eco friendly". Uczniowie wykorzystując nie potrzebne już koszulki, wykonali torby na zakupy lub ciapy szkolne z własnymi nadrukami.
Konkurs historyczny
Uczniowie klasy 5 podczas konkursu historycznego pod hasłem "Osiągnięcia starożytnych Greków i Rzymian" zmierzyli się z tematyką dotyczącą antycznej kultury, sztuki, architektury, filozofii i literatury oraz jej wpływu na dziedzictwo cywilizacyjne dzisiejszej Europy. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Dominika Kisiel, drugie przypadło Dianie Cieślik, zaś trzecie - Antoniemu Soczewińskiemu. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy
Zimowy pejzaż w przedszkolu
Zimowy krajobraz często przybiera różne barwy. Przedszkolaki przekonały się o tym oglądając obrazy znanych malarzy, jak np. "Pejzaż ze śniegiem" Vincenta Van Gogha czy "W Tatrach" Rafała Malczewskiego. Dzieciom przypadły do gustu różne dzieła. Zachwycone krajobrazami twórców, same postanowiły wyczarować swój zimowy pejzaż. Posługując się białą kartką, świeczką, bibułą i wodą zrobiły naprawdę imponujące dzieła. Kolory pięknie się pomieszały. A dzieci dopracowały swoje krajobrazy rysując mazakami. Efekty cieszyły wszystkich.
Zaadania kalendarza adwentowego
Uczniowie od 1 do 24 grudnia wykonywali zadania z polonistycznego kalendarza adwentowego. Dzięki ćwiczeniom przypomnieli sobie, czym jest adwent, a także poznali historię kolęd oraz jasełek. Ponadto ćwiczyli umiejętność redagowania różnych form wypowiedzi. Napisali m. in. zaproszenia, ogłoszenia, wiersze, życzenia, a także listy do św. Mikołaja w imieniu wybranej postaci literackiej. W tekstach najpiękniejszych polskich kolęd poszukiwali zaś, wskazanych w poleceniu, środków stylistycznych. Zabawa ta miała umilić czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, a także zachęcić do systematycznej pracy. Najwytrwalsi zostali nagrodzeni szóstkami z języka polskiego, a także drobnymi upominkami.
Osoby, które dotrwały do końca zabawy to:
Dominika Kisiel (kl. 5.)
Dorota Kruk (kl. 6.)
Natalia Pożoga (kl. 6.)
Antoni Soczewiński (kl.5.)
Kamila Życińska (kl. 8.)
Brawa dla Was!
Roksana Nowak
Gminny Konkurs Historyczny
11 stycznia br. odbył się finał Gminnego Konkursu Historycznego pod hasłem "Śladem powstańców styczniowych. Echa zrywu narodowo - wyzwoleńczego z 1863 roku w kraju i regionie." Organizacja wydarzenia przypadła Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu. Koordynatorem i pomysłodawcą konkursu była pani Krystyna Szymańska-Batóg. W przygotowaniu dekoracji na tę okoliczność pomagała pani Roksana Nowak. Treść konkursu dotyczyła zagadnień związanych z tematyką powstania styczniowego. Młodzież ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy zmagała się z pytaniami dotyczącymi nierównej walki naszych rodaków w starciu z rosyjskim zaborcą, zarówno w wymiarze ogólnokrajowym jak i lokalnym. Wiele wątków dotyczyło bezpośrednio obszaru gminy Brody. Głównym celem konkursu było rozbudzanie wśród młodego pokolenia zainteresowania przeszłością kraju i regionu oraz uświadomienie znaczenia zrywu narodowo - wyzwoleńczego Polaków w kontekście 160. rocznicy jego wybuchu. Uczniowie bez większych problemów poradzili sobie z testem konkursowym. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu, panią Beatę Majchrzyk, dyplomami i nagrodami książkowymi. Laureatami konkursu historycznego zostali: Mateusz Białek z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Lubieni (I miejsce), Cyprian Szwajcer również z ZSP im. Jana Pawła II w Lubieni (II miejsce) oraz Jan Chmiel z PSP w Lipiu (III miejsce). Za przygotowanie uczniów, którzy wygrali w konkursie odpowiedzialni byli - pan Sławomir Leśniewski oraz pani Krystyna Szymańska-Batóg. Bardzo dziękujemy również pozostałym uczestnikom oraz ich opiekunom - pani Iwonie Kozdębie z PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie oraz pani Annie Frynas z ZSP w Rudzie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Nauka przez zabawę
Nauka poprzez zabawę to najlepsza metoda, dlatego dzieci w wieku przedszkolnym tak szybko przyswajają wiedzę. W zeszłym tygodniu dzieci poznały system naprzemienności dnia i nocy, dni w tygodniu, miesięcy i pór roku. Dzięki pomocy dydaktycznej poznały m.in. zjawisko powstawania dnia i nocy jako efekt położenia Ziemi względem Słońca.
#Laboratoriaprzyszłości
- 7
W miesiącu listopadzie uczniowie klasy 0 mieli okazję dowiedzieć się jak działa drukarka 3d Flashforge Adveturer3. Z wielkim zainteresowaniem śledzili etapy wydruku modelu 3D.W klasach V-VII uczniowie wykonywali w programie Tinkercad model kubka na przybory szkolne. Dowiedzieli się m. in jak precyzyjne ustawić wymiary, jak wykonać otwory w tworzonym modelu 3D oraz jak ustawić podpory, aby drukarka mogła wydrukować ucho kubka. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje projekty, niektórzy z nich umieszczali na modelach elementy ozdobne. Na grudniowych zajęciach uczniowie będą wykonywać kolejne projekty.
Andrzejki
Dnia 25 listopada odbyły się w Naszej szkole Andrzejki. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a także źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby nie tylko pobudzają dziecięcą wyobraźnię, ale także uczą kreatywności, pozwalają przenieść się w "świat marzeń i fantazji.’’ I tak właśnie było w naszej szkole . Członkowie Samorządu Uczniowskiego Kamila Życinska i Diana Cieślik przygotowały dla całej społeczności szkolnej wiele wróżb, oczywiście nie mogło zabraknąć wróżenia z wosku Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Pani Anna Wacińska, Pani Krystyna Szymańska - Batóg.
Pierwszy śnieg...
Pierwszy śnieg w tym roku! W naszej szkole nie mogło obyć się bez bitwy na śnieżki i zabaw Dzieci były przeszczęśliwe
Światowy Dzień Życzliwości
Dziś w naszej szkole dominował kolor żółty - symbol Światowego Dnia Życzliwości Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - p.Anną Wacińską i p.Krystyną Szymańską-Batóg, zorganizował okolicznościowy apel. Były pogadanki, tematyczne krzyżówki z "uśmiechniętym" hasłem oraz "pakiet życzliwości" dla wszystkich Bądźmy serdeczni i mili dla siebie nawzajem - to nic nie kosztuje a sprawia, że świat od razu staje się lepszy
Konwencja Praw Dziecka
Dnia 20 listopada przypada bardzo ważna data - rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne "Konwencji o prawach dziecka". W tym dokumencie cała uwaga skierowana jest na dzieci i ich prawa. Dla nas Polaków ma to szczególne znaczenie, ponieważ to z naszej inicjatywy projekt ustawy trafił pod obrady Komisji Praw Człowieka ONZ. Udało się go uchwalić 20 listopada 1989 roku. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował okolicznościowy apel, by przypomnieć dzieciom i młodzieży o przysługujących im prawach, zaś dorosłym - by respektowali te prawa oraz stali na straży ich ochrony. Dodatkowo, uczniowie na zajęciach z wychowawcami obejrzeli tematyczne filmy edukacyjne oraz przeanalizowali wiersz Janusza Korczaka "Prawa dziecka". Pamietajmy, że "...dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały".
Zajęcia czytelnicze
Dnia 15.11.2022 przedszkolaki i uczniowie kl. III uczestniczyły w zajęciach czytelniczych pod kierunkiem p. A. Gorzelak pt. '' W świecie baśni i bajeczek '' Z tej okazji dzieci przebrane były w bajkowe stroje. W tym dniu zabawom, konkursom nie było końca. Dzieci rozpoznawały bajki, baśnie po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również postaci i tytuły po rekwizytach. Układały bajkowe puzzle, naśladowały sposób poruszania się bajkowych postaci, na chwilę zamieniły się w Kopciuszka, który oddzielał ziarna od grochu. Dzieci świetnie bawiły się na zajęciach, za czynny udział otrzymały pierniczki. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki i baśnie w życiu każdego dziecka. Przeniesienie w świat baśni i bajeczek sprawiło dzieciom dużo radości.
Archiwum Aktualności